Regulace větrání a senzory

Efektivní a tiché větrání Brink


Větrání podle skutečné potřeby pro vyšší komfort, úsporu energie a snížení hluku

Řízené větrání Brink zajistí efektivní a úsporné větrání podle momentální potřeby na základě aktuální kvality vzduchu v obytných místnostech nebo zónách. V těchto prostorech senzory kvality vzduchu měří koncentraci CO2. Je-li kvalita vzduchu dobrá, systém pracuje na úrovni základního větrání. Dojde-li k poklesu kvality vzduchu a senzor indikuje vyšší úroveň CO2 z důvodu přítomnosti osob, úroveň větrání se automaticky zvýší. Současně detekuje-li senzor vlhkosti rychlé zvýšení vlhkosti způsobené vařením či sprchováním, zvýší krátkodobě větrání.

Řízené větrání Brink je jednoduché na ovládání, funkční a především ověřené mnoha lety provozu po celé Evropě.

  • Dvouzónová regulace Brink
  • Senzory CO2, VOC, RH
  • Brink Home
  • Připojení na centrání regulaci domu

 


 

Dvouzónová regulace Brink

Proč budete přes noc zbytečně větrat obývací pokoj, když spíte v ložnici?

Zónové větrání


Řízené větrání Brink je velmi pokročilé a má více možností. Přívod vzduchu je možné rozdělit do dvou zón (např. denní a noční). Díky speciálně vyvinutému 3-cestnému ventilu je možné přivádět vzduch buď do ložnic, nebo obytného pokoje nebo obou prostor současně na základě aktuální kvality vzduchu, nebo nastaveném časovém programu. Vzhledem k tomu, že čerstvý vzduch je přiváděn především do zóny, kde je skutečně potřeba, může být celkový objem větrání nižší. Protože větrací jednotka pracuje s menším objemem vzduchu, klesá hlučnost o 6-9dB a spotřeba energie až o 60%. Současně řízené větrání Brink umožňuje kontrolu parametrů prostřednictvím ovládacího panelu.

Varianty zónového větrání

Zónové větrání Brink může pracovat ve dvou variantách. Základní, kdy je řízeno na základě časového programu nastaveného prostřednictvím ovladače Air Control, nebo pokročilé, kdy je řízeno na základě koncentrace CO2. Minimální počet senzorů CO2 jsou dva kusy a osazují se do referenčních místností jednotlivých zón (např. ložnice a obývací pokoj). Celkově může být osazeno až 8ks senzorů a systém větrání se tak stává plně automatický.


Schematický příklad osazení řízeného větrání Brink s 3-cestným ventilem v rozvodu vzduchu rodinného domu.

Přednosti dvouzónového větrání Brink

  • Garance kvality vnitřního prostředí díky senzorům CO2
  • Automatické zvýšení výkonu díky vlhkostnímu senzoru
  • Snížení úrovně hluku o 6-9dB díky nižšímu průtoku vzduchu
  • Snížení spotřeby energie až o 60% díky nižšímu průtoku vzduchu
  • Omezení případného vysoušení vzduchu v zimních měsích díky optimalizaci větrání na skutečnou potřebu
  • Zvýšení účinnosti zpětného zisku tepla

Zlepšení parametrů Renovent Excellent při použití dvouzónové regulace Brink:

Jednotky Renovent s 3-cestným ventilem jsou jedním z energeticky nejefektivnějších zařízení na trhu.
Níže uvedená tabulka ukazuje na vzorovém případu zlepšení parametrů při použití systému řízeného větrání Brink s dvouzónovou regulací.

 

Řídící faktor Nominální průtok a tlak Orientační mn. odvedené vlhkosti za den (l) Spotřeba při nominálním průtoku Akustický výkon
Jednozónový provoz s přepínáním úrovně větrání 1 210m3/h – 50Pa 25,7 39W (210=0,19W/m3) 44dB(A)
Dvouzónová regulace řízená na základě časového programu 0,8 168m3/h – 30Pa 20,5 27W (168=0,16W/m3) 39dB(A)
Dvouzónová regulace řízená na základě koncentrace CO2 0,6 126m3/h -18Pa 15,4 16W (126=0,125W/m3) 35dB(A)

 


 

Regulace na základě koncentrace CO2


Tak jak pro řízení vytápění můžeme použít termostat, tak pro řízení větrání můžeme použít čidla CO2. Kysličník uhličitý (CO2) je produkován lidským tělem a intenzita produkce závisí na vykonávané fyzické aktivitě. Naměřená koncentrace CO2 nám tedy dává přesné informace o obsazenosti místnosti lidmi a jejich aktivitách. Podle hodnoty CO2 tedy můžeme řídit množství vzduchu přiváděného do obytných místností.
Senzory CO2 od firmy Brink vypadají velmi dobře a zapadají do interiéru, kde nijak neruší jeho vzhled.

Větrání pod kontrolou:


Dvoukomorové samokalibrační senzory Brink pracují na principu NDIR (Non Dispersiv Infra Red). Vyznačují se vysokou přesností a dlouhou životností.
Pro snadné připojení senzorů k jednotce a čtení požadovaných hodnot se připojují pomocí sběrnice eBus. Uživatel tak má možnost si snadno přečíst aktuální koncentraci CO2 na ovladači Air Control a případně upravit parametry větrání. Vzduchový výkon větrací jednotky Renovent je pak automaticky a plynule upravován podle nastavené úrovně CO2.
Senzory CO2 umísťujeme do obytných místností, kde dlouhodobě pobývají lidé. Jeden senzor CO2 pro celý dům je nepřesný. Proto větrací jednotky Renovent umožňují připojit více senzů CO2, kdy rozumným minimem jsou alespoň dva senzory umístěné v referenčních místnostech, jako jsou pro noční zónu ložnice a pro denní zónu obývací pokoj.
Senzory Brink eBus CO2 jsou určeny pouze pro větrací jednotky Brink a nejsou kompatibilní s jiným zařízením.

Senzor vlhkosti Brink


Úroveň vlhkosti v interiéru se během roku mění v závislosti na venkovních teplotách a vlhkosti. Proto není vhodné ovládat větrací jednotku podle aktuální relativní vlhkosti v místnostech. Proto firma Brink vytvořila vlhkostní senzor s regulací, který reaguje na změnu vlhkosti v interiéru. Dojde-li při sprchování nebo vaření k vyššímu nárůstu vlhkosti, jednotka Renovent krátkodobě zvýší výkon. Na pozvolné změny způsobené povětrnostními podmínkami nereaguje.
Umísťuje se do odtahového potrubí a monitoruje vlhkost vzduchu nasávaného do jednotky.

Zvýšené nárazové větrání


Jednotky Renovent jsou vybaveny automatickou funkcí nárazového větrání, kterou lze aktivovat například tlačítkem z kuchyně, kdy větrací jednotka krátkodobě zvýší větrání na maximum, aby odvětrala zápachy či zvýšenou vlhkost.

 


 

Připojení jednotek Renovent na centrální regulaci domu


Jednotky Renovent umožňují připojení na nadřazenou regulaci domu ve více úrovních. To umožňuje napojení jednotek Renovent na jakoukoli nadřazenou regulaci.
Zde by jsme si nejprve měli uvědomit, kdo bude odpovědný za funkčnost větrání ve Vašem domě. Jestli dodavatel větrání, který má zkušenosti s řízením větrání a svůj systém ovládání propracoval, nebo dodavatel regulace domu. Ten kdo řídí proces větrání i odpovídá za jeho provoz!

Propojení se zabezpečením domu – tlačítko nepřítomnosti

Zabezpečení domu je možné propojit s větrací jednotkou Renovcent a po opuštění domu přepne větrací jednotka do stavu nepřítomnosti. Po návratu domů automaticky přepne na předvolenou úroveň větrání. Jednoduchý a spolehlivý způsob úpravy výkonu větrání.

Ovládání jednotek logickým vstupem

Již základní jednotky Renovent obsahují logický vtup, prostřednictvím kterého lze jednotku přepnout do definované úrovně větrání. Tento způsob ovládání je velmi jednoduchý a spolehlivý.

Ovládání jednotek signálem 0-10V z nadřazené regulace

Jednotky Renovent v provedení PLUS jsou vybaveny vstupem 0-10V, kterými může nadřazený řídící systém plynule měnit výkon větrací jednotky na základě vlastního ovládání a programu.

Ovládání jednotek prostřednictvím Modbus

Větrací jednotky je možné ovládat prostřednictvím protokolu Modbus.