Co řeší a jak funguje řízené ŠTORC?
“Víc než jen obyčejná rekuperace”
1. Skrytý problém nízkoenergetických domů
Každým vydechnutím předáváme do našich domovů vzduch, který má 100 x vyšší koncentraci oxidu uhličitého (CO2), než vzduch který vdechujeme. Díky moderním izolacím u nízkoenergetických a pasivních domů zůstává tento „znehodnocený vzduch“ v interiéru a má negativní vliv na všechny jeho obyvatele. Klasickým větráním jsme schopni požadované úrovně 1000 ppm CO2 docílit jen velmi obtížně a za cenu velkých energetických ztrát.
2. 50 % úspora úspora energií o které se moc neví
Nárazovým otevřením okna nebo používání ventilace oken se zbavujeme jen špatného vzduchu, ale ztrácíme rovněž i energii za kterou platíme. U moderních domácností činí teplená ztráta větráním každý rok až 50 % veškerých nákladů na vytápění. Systémy ŠTORC přivádí nepřetržitě čerstvý vzduch do obytných místností a odvádí znehodnocený vzduch z domácnosti na základě aktuální kvality vnitřního prostředí až s 91 % zpětným ziskem tepla. Díky nízkým provozním nákladům a vysoké efektivitě zpětného získávání tepla dokážou systémy ŠTORC uspořit až 25 x více energie než sami spotřebují. Z pohledu metriky tepelných čerpadel a jejich COP (Coefficient of Performance) je tak jejich topný/chladící faktor až 25.
3. Akustickou pohodu bez prachu a alergenů
Hluk od silnice, od stavebních prací, ale i od tepelného čerpadla vašich sousedů. Všechny tyto ruchy mohou narušovat váš klid. Akustickou pohodu vám však nezajistí žádné speciální izolace ani okna, když je musíte z důvodu větrání otevírat.
Zároveň ovlivníte i kvalitu příchozího vzduchu, který bude bez prachů a případných alergenů. Řízené větrání řeší i problém s organickými těkavými látkami VOC (Volatile Organic Compounds), které se běžně vyskytují v prostředí našich domovů. Jejich zdrojem je nábytek, koberce nebo třeba i podlaha a zvýšená koncentrace je potenciálním zdravotním rizikem pro všechny obyvatele. Eliminovat toto riziko lze pouze pravidelnou řízenou výměnou vzduchu
Zajímá Vás technologie řízeného větrání?
Více informací o přínosech se dozvíte v našich článcích.